لوله برق نسوز (کاملا ضد حریق)

مطالب این مقاله

لوله برق نسوز (ضد حریق)

همانطور که می دانید یکی از محصولاتی که خیلی از حیطه برق کشی ساختمان استفاده می شود ، لوله برق نسوز است. لوله های برق برای این مورد استفاده می شود تا بتوان سیم ها و کابل های برقی که کشیده می شود را به راحتی و درستی بدون آسیب دیدن و خراب شدن در برابر عوامل فرسایش انجام داد. بدلیل اینکه کابل های برق در برخی نواحی امکان بریدگی و احتمال برق گرفتگی و یا اتصال با بدنه سازه را دارد ، باید برای محافظت آن هر کار می توان انجام داد. در نظر داشته باشید که خطر آفرینی و آسیب های جانی و مالی که از بابت برق و جریان الکتریکی ایجاد می شود بسیار زیاد است و همواره باید از لوله برق نسوز نیز در برخی موارد استفاده کرد.

بیشتر بخوانید : لوله برق pvc

تماس با پلیمر آرکا

مکان های زیادی هستند که برای برق کشی سازه در حال ساخت از لوله برق نسوز استفاده می شود. لوله برق ضد حریق در این موارد بسیار کاربرد دارد. به عنوان مثال در قدیم وقتی از سیم های برق برای سیم کشی یک سازه استفاده می شده ، خود سیم را از کف و یا دیوار یک سازه عبور می داند و لایه های بعدی را روی آن ها میریختند؛ همین باعث می شد تا دیگر نتوان کابل و سیم های فرسوده شده را فشار های نا خواسته به آن وارد می شده را تعویض کرد. در این نقطه بود که بشر به فکر ساخت و استفاده از لوله برق نسوز افتاد. در ادامه با ماهیت و خود لوله برق نسوز آشنا خواهیم شد. پس با ما همراه باشید.

لوله برق نسوز چیست؟

از آنجایی که از اسم خود این لوله می توان حدس زد ، این لوله ضد حریق باید در برابر گرما و حرارت دوام داشته باشد. گرما و حرارتی نما خواسته که در صورتی ایجاد می شود که یا جریان عبوری از سیم زیاد بوده وباعث شده تا سیم ذوب شود و یا دمای خروجی لوله که عامل آن می توان گرمای تابستان و یا شعله های حرارت اطراف آن باشد. پس این لوله باید بتواند نه تنها مستحکم و مقاوم ، بلکه بایستی بسیار قوی در برابر برخی فرآیند ها و اتفاقات باشند. مثلا شوک های مکانیکی و یا شرایط های شیمیای اعم از ترکیب شدن با مواد متخلل و اسیدی و یا حرارتی که باعث ذوب هر نوع ماده ای می شود.

بیشتر بخوانید : وام سیم کارت

ما چند نوع لوله برق ضد حریق داریم؟

به طور خلاصه وار لوله ها به کاندوییت های فلزی، لوله های برق پی وی سی، لوله های برق گالوانیزه، لوله های UPVC ، لوله های فلزی، لوله های خرطومی فلزی و پلاستیکی تقسیم می شوند. در قسمت قبل نیز گفتیم که همواره برای بدست آمدن نوع خاصی از لوله ، ترکیب ، عنصر و یا موادی خاص را به ترکیب خمیری لوله اضافه می کنند. این ترکیب ها باعث می شود تا لوله های ما به لوله های نسوز نیز تبدیل شوند. تمام لوله هایی که در قسمت همین قسمت گفتیم ، خود خواصی منحصر بفرد دارند که با ترکیب کردن مواد ضد حریق به هر کدام از آن ها ، می توان به لوله آن از نوع ضد حریق رسید. معروف ترین نوع لوله برق نسوزی که می توان در بازار پیدا کرد ، لوله برق نسوز از نوع pvc و upvc است.

لوله برق نسوز pvc و upvc : تولید کننده های زیادی هستند که این نوع از لوله های را تولید و در بازار عرضه می می کنند. پی وی سی و یو پی وی سی ، از جمله مواد هایی هستند که با ترکیب شدن با مواد نسوز ، باعث بدست آمدن لوله های نسوز و ضد حریق می شوند. این نوع از لوله ها خواص عالی و بی نظیری دارند که در ابعاد ، قطر و سایز های مختلفی در بازار برای خرید پیدا می شود. شرکت ما ، یعنی افرند پلیمیر آرکا یکی از تولید کننده های درجه یک خصوص لوله برق نسوز از نوع پی وی سی و یو پی وی سی است.

لوله برق نسوز خرطومی : این نوع از لوله ها که حتما می دانید از کدام سری لوله برق ها است ، از انعطاف پذیری بالا و سهولت بالا برخوردار است. اما از طرفی این نوع از لوله های برق از زیبایی برخوردار نیستند بیشتر برای فضای داخل دیوار ها و کف یک سازه از آن ها برای برق کشی استفاده می شود. به طور کلی با ترکیب مواد اصلی که برای نسوز شدن لوله های برق استفاده می شود ، باعث می شود که همان انعطاف قبلی ولی با خواص ضد حریق روانه عرضه و خرید شود.

بیشتر بخوانید : وام طلا

قطر و اندازه انواع لوله برق نسوز

لوله برق نسوز هایی که در بازار برای خرید عرضه می شود نسبت به هر مصرف از قطر و اندازه های متفاوتی برخوردار است. به عنوان مثال در برخی از کار ها برای کابل و سیم کشی های دوربین به جای داکت از این لوله های استفاده می شود. در برخی از ساختمان هایی که قصد سیم کشی تلفن را دارند لازم نیست تا از لوله برق نسوز با قطر بالا استفاده شود. از این رو تولید کننده ها برای اینکه بتوانند نیاز های هر کار را برطرف کنند ، اقدام به تولید انواع لوله با قطر های مختلف می کنند. در این قسمت برخی از از طول و قطر های این لوله ها را برای شما نام برده ایم :

 1. لوله برق نسوز قطر 13/5
 2. لوله برق نسوز قطر 16
 3. لوله برق نسوز قطر 20
 4. لوله برق نسوز قطر 25
 5. لوله برق نسوز قطر 32
 6. لوله برق نسوز قطر 40
 7. لوله برق نسوز قطر 50
 8. لوله برق نسوز قطر 63
 9. و …
بیشتر بخوانید : لوله برق pvc خم گرم 

البته لازم به ذکر است که بدانید لوله برق نسوز نیز در ضخامت و گوشت های مختلفی تولید می شود که بر حسب گرم مشخص می شوند. این ضخامت بر حسب میزان تفاضی بین قطر داخلی و خارجی به دست می آیند و برخی برای اینکه بتوانند که در سازه و نقطه ای که قصد کابل و سیم کشی با لوله برق نسوز را دارند بتوانند در مکان هایی که نیاز به تحمل و استحکام بیشتر می باشد ، از آن ها تهیه و استفاده کنند.

ویژگی و مزایا لوله برق ضد حریق

لوله برق هاس نسوز برای اینکه بتوانند از خود توانایی و کاربرد های فراوانی را نشان دهند ، در ترکیبات آن ها از مواد های با کیفیت تری استفاده می شود که باعث شده نه تنها اعتماد به آن ها بیشتر شود ، بلکه باعث شده تا خرید و استفاده از آن ها افزایش پیدا کنند. در این قسمت به تعدادی از خواص و کاربرد های این لوله خواهیم پرداخت :

 1. خم و انعطاف پذیری بالا 
 2. سهولت در نصب لوله
 3. سرعت در انجام و اجرا لوله
 4. استحکام و مقاومت بالا
 5. اتصال پذیری راحت لوله ها
 6. مقاوم در برابر انواع خوردگی
 7. مقاوم در برابر انواع واکنش ها
 8. مقاوم در برابر انواع اسید و مایعات
 9. مقاوم در برابر درجه های بالا حرارت
 10. مقاوم در برابر انواع اشعه نوری
 11. طول عمر بالا و کیفیت بالا
 12. مقاومت بالا در برابر سرما و گرما

اما جالب ترین خواص لوله برق نسوز را می توان به لوله های خرطومی داد که باعث شده تا از آن ها زیاد تعریف شود. این خواص را در قسمت زیر به طور شرح برای شما آماده کرده ایم :

 • به دلیل داشتن طول و بدنه خرطومی باعث شده تا در تمامی زوایای موجود به آن در حین نصب و اجرای لوله جهت داد
 • همچنین دارای خوصا است که می توان مایعات ، اسید ها و انواع مواد شیمایی را هدایت کند و باعث بروز هر گونه اتفاق شود
 • محافظت بالای لوله در برابر هر نوع سیم و تجهیزاتی که می توان درون این لوله ها قرار داد
 • باعث پلتفرم و خواص این لوله ها باعث شده تا سیم ها به راحتی در آن جهت بگیرند و همچنین فشار زیادی به بدنه و اجزا وارد نشود
 • قابلیت اجرا برای برق کشی انواع سازه های خانه ای ، تجاری ، بیمارستانی و …
 • از بابت قیمت نسبت به امکاناتی که برای مجری قرار میدهد بسیار خوب و مقرون به صرفه است
بیشتر بخوانید : لوله برق پلی اتیلن

تماس با پلیمر آرکا

خرید لوله برق نسوز

از آنجایی که خرید این لوله ها در تعداد انبوه و کیفیت خوب گاها دشوار است ، می توان تمام این موارد را با امکاناتی خوب در حین خرید ، با شرکت ما پشت سر گذاشت. شرکت و تولیدی ما با داشتن تجربیه طولانی و بسیار متعهد ، توانسته یکی از بهترین برند های تولیدی درب خصوص انواع لوله های برق نسوز ، لوله برق پلیکا ، لوله برق پی وی سی و … را داشته باشند. از همراهی شما تا انتهای انی مقاله بسیار سپاسگذاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *