لوله برق

مطالب این مقاله

لوله برق

لوله برق از مهم ترین تجهیزات و ابزارهای مورد استفاده در صنعت ساختمان سازی می‌باشد که به منظور محافظت از کابل و سیم های برق استفاده می‌شود. این لوله‌ها علاوه بر محافظت از کابل و سیم می توانند به سیم کشی ساختمان نظم ببخشند و باعث افزایش امنیت کلی سازه شود.

این تجهیزات برای عبور و پوشش سیم برق، کابل های مخابرات، فیبرهای نوری، سیم دوربین مدار بسته و … و سایر رشته های رسانا که  امکان دارد، خطر آفرین باشند، مورد استفاده قرار می گیرند. با توجه به کارایی این محصول سعی داریم در این مطلب پیرامون انواع این لوله‌ها و کاربرد آن‌ها صحبت کنیم.

شماره تماس : 0216540926102165409844

انواع لوله برق

این لوله‌ها با توجه به جنس، روش اتصال، ویژگی الکتریکی و مکانیکی، قابلیت انعطاف، مقاومت در برابر حرارت و آتش و حفاظت در مقابل اثرات عوامل خارجی طبقه بندی خواهند شد که در ادام به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

 • لوله های خرطومی پلاستیکی
 • لوله های خرطومی فلزی
 • لوله های پلاستیکی سخت PVC-PET
 • لوله های فولادی

لوله برق فولادی در چه مورادی مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

لوله های فولادی از جمله انواع لوله برق می‌باشند که در انواع مختلفی مثل لوله فولادی مشکی، لوله فولادی گالوانیزه، درز جوش، لوله گالوانیزه عمقی داغ، لوله های فولادی قابل انعطاف و … در دسترس می‌باشند. این لوله ها توسط دستگاه خم کن فرم گرفته و برای عبور و پوشش سیم‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. این لوله‌ها دارای مقاومت بسیار بالایی می‌باشند و  و موادی مانند گرد و غبار و … به آن وارد نمی‌شوند.

به طور کلی این لوله ها در دو نوع لوله‌های گالوانیزه گرم و لوله‌های گالوانیزه سرد در بازار موجود می‌باشند و می توانند از سیم های برق در برابر عوامل خارجی به خوبی محافظت نمایند.

بیشتر بخوانید : لوله پلیکا برق

لوله برق خرطومی چیست و در کجا کاربرد دارد؟

لوله خرطومی پلاستیکی کاملاً عایق می‌باشد و از جنس P.V.C است که در بسته های ۵۰ یاردی (۴۵ متری) و در اندازه های اسمی ۱۶، ۱۱ ، ۱۳ساخته می‌شود. از این لوله ها در مناطق خشک و به صورت توکار استفاده می‌کنند که انعطاف پذیری زیاد و ارزان بودن از محاسن و پایین بودن استقامت مکانیکی از معایب این لوله‌ها است. لوله خرطومی فلزی، بسیار قابل انعطاف بوده و از آن برای ارتباط لوله فولادی با تابلو به جعبه اتصال موتور به صورت روکار استفاده می‌شود.

مزایای استفاده از لوله‌های برق خرطومی نسوز

 • بدنه این لوله ها انعطاف بالایی داشته و قابل خم شدن در تمامی زوایای مختلف می‌باشد.
 • محافظت از انواع سیم و کابل هایی که درون این لوله ها قرار دارند.
 • سطح داخلی این لوله برق صاف می‌باشد و اصطکاک پایینی ایجاد خواهند کرد که آسیبی به سیم ها وارد نشود.
 • مناسب بودن به لحاظ قیمت و هزینه و داشتن اندازه‌های متنوع

شماره تماس : 0216540926102165409844

 بررسی لوله‌های برق PVC

لوله PVC  یا لوله های پلاستیکی سخت عایق و از جنس P.V.C سخت می‌باشند. مقاوم بودن در مقابل مواد شیمیایی، استحکام مکانیکی، مقاومت در برابر زنگ زدگی و خوردگی، سبک بودن، هزینه به صرفه و همچنین عدم اشتعال از محاسن این لوله‌ها می‌باشد. البته در نظر داشته باشید که ضربه پذیری و تغییر شکل دادن در مقابل حرارت از معایب این لوله می‌باشد که به صورت روکار و توکار مورد استفاده قرار می‌‌گیرند.

از آن جایی که این لوله ها از نظر الکتریکی کاملاً عایق می‌باشند، نمی‌توان از آن‌ها به عنوان سیم زمین استفاده نمود، بلکه باید در داخل لوله علاوه بر سیم حامل جریان، سیم جداگانه ای به عنوان سیم زمین در آن قرار داد.

توجه به جنس و کارایی در خرید لوله برق

به طور کلی برای ساخت لوله برق از دو عنصر فلزی و پلیمری استفاده می‌شود که هر کدام دارای ویژگی های منحصر بفرد خود می‌باشند که در محیط های خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند. آلیاژهای فولاد گالوانیزه و ترکیبات پلیمری این لوله‌های PVC از رایج ترین این عناصر می‌باشند. موارد مهمی که باید در زمان خرید این محصول در نظر بگیرید این است که قصد دارید لوله‌ها را در چه موقعیتی استفاده کنید.

 • عمدتاً لوله برق استیل گزینه ایده آلی در مسیرهای مدفون در زیر مصالح می‌باشد که در دو نوع روکار و توکار هم قابلیت بکارگیری دارند. این لوله های آلیاژی برای افزایش مقاومت در برابر عوامل محیطی در یک فرآیند جداگانه گالوانیزه شده و می‌توانند کابل ها را در سخت ترین شرایط اعم از اعمال فشارهای فراوان و همچنین رطوبت فضای اطراف، محافظت کنند.
 • علاوه بر این لوله‌های برق خم سرد گونه ای دیگر از این قطعات می‌باشند که براحتی قابلیت شکل دهی داشته و می‌توانند متناسب با معماری بنا تغییر زاویه دهند. این لوله های پلیمری عایق حرارتی می‌باشند و در صورت بروز آتش سوزی هیچگونه گرمایی به کابل‌ها منتقل نمی‌کنند.

از طرفی هم نسبت به جريان الکتریکی نیز کاملاً خنثی هستند و اگر رشته های فلزی کابل با سطح بدنه ی لوله تماس یابد عملا جریان الکتریسیته ای را از خود عبور خواهند داد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص خرید لوله برق متناسب با نیاز خودتان می‌تونید با ما در پلیمر آرکا تماس بگیرید.

بیشتر بخوانید : لوله پلیکا قیمت

 بررسی اتصالات در لوله‌های برق

علاوه بر لوله‌های اصلی برق در سیم کشی ساختمان‌ها از اتصالات مختلف هم استفاده می شود. هر کدام از این اتصالات کاربردها و قابلیت های منحصر به فردی دارند که در ادامه به آن‌ها اشاره می کنیم.

 • بوشن برای متصل نمودن دو لوله برق با قطرهای یکسان و یا اتصال لوله به تابلو فیوز، قوطی کلید و جعبه تقسیم مناسب می‌باشد.
 • تبدیل برای وقتی که لازم باشد از جعبه تقسیم سه راهه یا چهار راهه با سوراخ هایی به یک اندازه مورد استفاده قرار بگیرد و از لوله کم عمق انشعاب گرفته شود.
 • چنانچه از لوله هایی که قابلیت خم شدن ندارند، استفاده شود می‌توان از زانوها کمک استفاده کرد.
 • اتصالات دردار مثل دو راهی، سه راهی و … برای وقتی که مسیر لوله کاری زیاد باشد یا بیشتر از دو خم در یک مسیر استفاده شود و یا برای گرفتن انشعابات لوله کاربردی می‌باشند.
 • جعبه تقسیم نیز برای ارتباط دادن لوله‌ها با یکدیگر و گرفتن انشعابات کاربردی می باشد.

لوله برق

برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص مشاورین ما در پلیمر آرکا منتظر پاسخگویی به سوالاتتان هستند.

شماره تماس : 0216540926102165409844

مطالب مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *